fbpx
Kategorie
Komunikacja Słuchanie

26 nieświadomych zachowań, które niszczą relację

25 często występujących zachowań, które niszczą relację. Sprawdź, które z zachowań występują w waszej relacji. W ten sposób możesz łatwo dostrzec i je zmienić. Będziesz o kolejny krok bliżej do lepszej i bliższej relacji.

Poniżej chciałem przedstawić 26 najczęstszych nieświadomych zachowań, które niszczą relację. Zachowania te wymieniane są przez partnerów, kiedy pojawią się u mnie na konsultacji.

Większość z nich wynika z modelu wychowania jaki zaobserwowaliśmy w naszym życiu jako dzieci, a teraz go realizujemy nieświadomie. Zachowania te można zmienić, kiedy zostaną naświetlone i uwidocznione w trakcie spotkania.

Ich lista poniżej, pomoże je Wam zidentyfikować i umożliwi zmianę we własnym zakresie.

Część z nich jest trudniejsza do zmiany ze względu na mechanizmy, które są w nas uruchomione. Jednakże przy odpowiedniej pracy wewnętrznej, można je zmodyfikować na takie, które będą wspierały Was w waszej relacji, a nie niszczyły ją.

 1. Para, która nigdy się nie kłóci. 9/10 przypadków w tej dynamice będzie odzwierciedlony także mała ilość lub brak seksu.
 2. Para, która nie potrafi przestać się kłócić. Niszczy do poczucie wspólnoty, a żal i poczucie urazy może prowadzić do oddalania emocjonalnego
 3. W parze jest soba, która za wszelką cenę zawsze musi wygrać każdą sprzeczkę.
 4. Para, w której jedna lub obie osoby nie stawia relacji na pierwszym miejscu.
 5. Jedna z osób odcina miłość/bliskość jako karanie, lub jako obrona siebie.
 6. Kiedy osoba nawiązuje relację w celu zabezpieczenia
 7. bezpieczeństwa nie miłości
 8. Kiedy jedna z osób ignoruje prośby drugiej osoby o pomoc, wsparcie.
 9. Kiedy jedna z osób nie jest zainteresowana szczęściem drugiej osoby.
 10. Kiedy jedna osoba nie potrafi dostrzec perspektywy drugiej osoby.
 11. Kiedy para nie potrafi zbudować dynamiki polaryzacji między sobą  lub ją utraciła
 12. Kiedy najważniejsze potrzeby jednej osoby nie są zaspakajane, słyszane, są ignorowane.
 13. Kiedy osoby czują, że rozmijają się w każdym aspekcie życia.
 14. Kiedy partnerzy nie rozumieją się nawzajem. Myślą, że się rozumieją, ale tak naprawdę nie.
 15. Kiedy w parze zanika zainteresowanie seksem, i para myśli, że to jest ich główny problem.
 16. Kiedy partnerzy zakładają, że utrata pociągu do drugiego jest naturalnym rozwojem relacji.
 17. Kiedy partnerzy zaczynają poszukiwać zaspokojenia swoich potrzeb poza główną relacją.
 18. Brak zrozumienia, co w pierwszym momencie przyciągnęło do siebie partnerów. Jedna osoba może przestać to robić z negatywnym skutkiem dla pary
 19. Poszukiwanie sprawiedliwości może zabić dynamikę przyciągania w relacji.
 20. Jedna z osób stara się zadowalać wszystkich dookoła, nie zważając na własne potrzeby.
 21. Jedna z osób staje się kimś kim nie jest w celu uratowania małżeństwa.
 22. Jedna z osób rozpoczyna romans, nie zdając sobie sprawy, że to może niezwykle skomplikować im życie. Będzie źródłem ogromnego cierpienia, a na końcu może się okazać, że nie było warto.
 23. Nagła zmiana zachowania, może stworzyć duży stres w relacji i może doprowadzić do rozpadu jeśli nie jest poprawnie zrozumiana przez oboje partnerów.
 24. Jedna z osób rozpoczyna proces zminay wewnętrznej (np. terapię) w nadziei, że to zmieni tą drugą osobę, a nie dla własnej korzyści.
 25. Jedna z osób rozpoczyna proces zmiany wewnętrznej w wyniku obawy, że utraci drugą osobę, zamiast dla własnej wewnętrznej korzyści.
 26. Strach przed konfrontacją, blokujący możliwość konstruktywnej komunikacji, połączony z defensywnością drugiej osoby będą powodować powiększającą się przepaść.

Relacja nie jest przeważnie czymś co się “umie”. W relacji z kimś bardzo pomagają nabyte umiejętności. Nie zawsze jednak mamy możliwość zdobycia odpowiednich umiejętności z różnych przyczyn, które nie są zależne od nas, w szczególności w młodości.

Nawet osoby, które podchodzą do relacji intuicyjnie powinny wziąć pod uwagę, że druga osoba może mieć zupełnie inny poziom intuicji oraz to że różnice w wychowaniu płci mogą mieć ogromne znaczenie w postrzeganiu świata.

Na spotkaniach pomagam dostrzec te różnice, uwidocznić je oraz znaleźć nowe bardziej wspierające sposoby na wyrażanie swojej miłości do drugiej osoby.

Pomagają w tym także testy osobowości, czy sposobów wyrażania i odbierania miłości, które każdy z partnerów może mieć inne.

Zapraszam do wypełnienia testów lub na spotkanie, gdzie wspólnie poszukamy drogi do nowej głębszej i bardziej satysfakcjonującej Was relacji.

Test 5 języków miłości.

Test na typ przywiązania

Umów spotkanie

Jarek

Jarek

Autor: Jarosław Lis

Trener komunikacji, terapeuta. Od roku 2019 wspiera pary w odnajdywaniu bliskości i coraz lepszych sposobów na komunikację. Swoje umiejętności trenuje u największych sław terapeutycznych na świecie Terego Reala, Esther Perel, Gabora Mate, Johna Gottmana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *